Drexel dragonThe Math ForumDonate to the Math Forum

Ask Dr. Math

Middle School Archive

_____________________________________________
Dr. Math Home || Elementary || Middle School || High School || College || Dr. Math FAQ
_____________________________________________

TOPICS
space
This page:
  word problems checkmark

  Search
  Dr. Math

See also the
Dr. Math FAQ:
  classic problems
and
  distance/rate/time
and
  word problems



MIDDLE SCHOOL

About Math

Algebra
   equations
   factoring expressions
   graphing equations

Arithmetic
   division
   exponents
   factorials
   factoring numbers
   fractions/percents
   logarithms

Definitions

Geometry
   2-dimensional
     conic sections/
       circles
     triangles/polygons
   3D and higher
     polyhedra

History/Biography
Logic

Measurement
   calendars/
     dates/time
   temperature
   terms/units

Number Sense
   factoring numbers
   negative numbers
   pi
   prime numbers
   square roots

Probability
Puzzles
Ratio/Proportion
Statistics
Word Problems

Browse Middle School Word Problems
Stars indicate particularly interesting answers or good places to begin browsing.

Selected answers to common questions:
    Mixture problems.



Combining Rates of Work, Revealing Constants of Word Problems [11/13/2011]
An adult wonders how to logically reason through problems that entail combining rates of work. Moved to re-examine the mechanics he learned in high school, Doctor Jerry introduces a constant tacitly assumed in the wording of such problems.

Commissions [03/19/2002]
Mildred receives a 5% commission on her sales of exercise equipment and a 6% commission on her sales of weight training equipment...

Comparing Prices [09/29/2003]
Which of these is the better buy: a 6-ounce can of tuna that sells for $1.59, or a package of three 3-ounce cans for $2.19?

Comparing Running Rates [01/20/2005]
Jack and Jane ran the 100 yard dash. When Jane won, Jack was 10 yards behind her. They raced again, but this time Jane started 10 yards behind the starting line. If they both ran at the same rate as in the first race, who won the second race?

Comparison of On-line Rates [5/20/1996]
Jack is interested in two on-line companies, Easy Comp and Destruct Comp...

Complicated Age Problem [02/04/2002]
Eight years ago Mary was half as old as Jane will be when Jane is one year older than Tim will be at that time when Mary will be five times as old as Tim will be two years from now...

Concept of Farmer Crossing a River [04/30/2002]
What concept does the farmer, fox, and chicken problem use, and how does it relate to the sheriffs and outlaws problem, husband and wives problem, and missionaries and cannibals problem?

A Container Holds 5/8 Gallon... [11/05/1997]
If the container is 4/5 full and then 25 percent of the liquid is lost due to evaporation, how much liquid is left in the container?

Converting Miles/Hour to Feet [08/14/1997]
If my father is traveling in his car at 45 mph, how long will it take him to travel 100 feet?

Converting to an Equation [06/13/1999]
How can I convert "the square of a number is 96 more than 10 times the number" into an equation?

Cooking at a Set Rate [6/13/1996]
If a 10 pound turkey takes four hours to cook, how long will it take a 14 pound turkey to cook?

Cost of a Ruler [08/01/1997]
Alice and Betty want to buy the same kind of ruler but Alice is 22 cents short and Betty is 3 cents short...

Cost of Pencils [6/26/1996]
Drawing pencils cost ... and coloured pencils cost... Two dozen assorted pencils cost $2.16. How many coloured pencils are there?

Cost, Overhead, Selling Price, and Profit [06/24/2008]
Larry's Lamp Shop buys lamps for $18 each. If Larry's overhead is $7.29 per lamp and he makes a profit of $3.38 per lamp, what is the selling price of each lamp?

Counting Students [10/06/1998]
In a class, 3/4 of the students are less than 16 years old, 2/3 are less than 15 years old, .... How many students are in the class?

A Crabby Word Problem [2/13/1996]
A crab is trying to swim to its home, 35 meters out in the ocean. It takes the crab one minute to swim ten meters; then a wave washes it back five meters, where it rests for one minute before trying again. How long will it take the crab to get home?

Crossing a River: Cannibals and Missionaries [10/15/2001]
Three missionaries and three cannibals wish to cross a river using a single boat that will hold only two people. If at any time the cannibals outnumber the missionaries, those missionaries will be eaten...

Crossing the Desert [05/22/2001]
A truck gets one mile per gallon, and can hold 400 gallons at a time. How much is the minimum amount to cross a 1000-mile desert?

Crossing the Desert [08/19/1998]
One person can carry a 4-day supply of food and water for a trip across a desert that takes 6 days to cross...

Cutting a Pipe [06/24/2003]
You have a pipe that is 21 1/8' long. How many 2' segments can be made of this pipe if 1/8' waste is created from each cut?

Cutting Equal Strips [09/08/2005]
Given five 4 ft by 8 ft rectangular sheets of plywood, how many strips that are 7 1/2 inches wide and 8 feet long could you cut? Each saw cut eliminates 1/16 inch of the plywood as sawdust, and you are not able to glue any strips together.

Cycling Motion Problem [6/26/1996]
A cyclist travels from A to B over a high pass...

Cycling Uphill [7/8/1996]
I don't know how to handle the unknown speed at which the cyclist travels uphill.

Dart Data [02/29/2012]
A mother and daughter struggle to enumerate possible scores from throwing four darts at three scoring rings. Doctor Peterson suggests another way to tabulate the tosses: methodically organize the data into groups of four outcomes rather than treating each dart individually.

Delivering Papers [11/15/1999]
How many papers will Juni deliver if Uri delivers 5 newspapers in the same time that Juni delivers 4 newspapers, and they have a total of 54 papers to deliver?

Density Equation Family [03/27/2002]
I need to know how to solve for mass using volume and density.

Dependent and Independent Variables [12/26/2001]
Identify the dependent and independent variable: time it takes to travel 50 miles and the speed of the vehicle.

Depth of a Tank [09/04/1997]
A tank 100' long and 10' wide holds 15,000 cu. ft. of water...

Determining Which Number to Divide by Which [10/04/2004]
Julia plans to use a recipe that yields 15 pounds of fudge. She intends to wrap the fudge she makes in 3/4 pound boxes and give one box to each of her friends and relatives for gifts. How many gifts will she have? Should I divide 15 by 3/4 or 3/4 by 15?

The Difference of x and y... [06/05/2003]
The difference of a number and its square is 42. Is the equation x^2 - x = 42 or x - x^2 = 42?

Different Combinations of Coins [2/18/1996]
Francisco has some change in his pocket. He gives his friends three clues to see if they can guess how much he has: the coins equal exactly one dollar; he has no more than 100 coins; he has at least one coin. What combination of coins can Francisco have in his pocket?

Diophantus' Lifespan [05/14/1997]
Diophantus' youth lasted 1/6 of his life. He grew a beard after 1/12 more of his life. After 1/7 more of his life, he married. Five years later he had a son. How many years did Diophantus live?

Direct and Indirect Variation [07/09/1998]
Can you explain the difference between direct and indirect variation? How would you interpret them in a word problem?

Direct and Inverse Variation [04/25/2001]
An example of each type of problem.

Distance, Rate and Time [6/3/1995]
Ian travelled by train at 80km/h and then by car at 90 km/h. It took him 3 hours to travel the total distance of 265km. How far did he travel during each phase of his journey, and how long did each phase take?

Distance, Rate, and Time Problems [3/22/1995]
Liza and Tamar leave the same camp and run in opposite directions. Liza runs 2m/s and Tamar runs 3m/s. How far apart are they after 1 hour?

Distance/Time [12/8/1995]
Bernice is cycling around a track at 15 mph. Betty starts at the same time, but only goes 12 mph. How many minutes after they start will Bernice pass Betty if the track is 1/2 mile long?

Dividing 17 Rings [10/22/1996]
How was the inheritance divided?

Does Unit Price Always Give the Best Buy? [12/30/2007]
Which is the best buy, 13 videos for $25 or 11 videos for $20? It seems like there are a couple ways to analyze the question.

Dog Food Mixture [10/23/2002]
A grocer wishes to mix 6 pounds of Chippy dog food worth $3 per pound with Hippy dog food, worth $4 per pound. How much of the Hippy dog food should be mixed if the dog food mixture is to sell for $3.20?

Page: [<prev]  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10 11 12 [next>]

Search the Dr. Math Library:

Search: entire archive just Middle School Word Problems

Find items containing (put spaces between keywords):
 
Click only once for faster results:

[ Choose "whole words" when searching for a word like age.]

all keywords, in any order at least one, that exact phrase
parts of words whole words


[Privacy Policy] [Terms of Use]

_____________________________________
Home || The Math Library || Quick Reference || Search || Help 
_____________________________________

© 1994-2014 Drexel University. All rights reserved.
http://mathforum.org/
The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel University School of Education.The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel University School of Education.