Teacher2Teacher

Q&A #5103

Teachers' Lounge Discussion: Grading policy

_____________________________________
T2T || FAQ || Ask T2T || Teachers' Lounge || Browse || Search || Thanks || About T2T
_____________________________________

View entire discussion
[<< prev]

From: Kathy <skoolkat@hotmail.com>
To: Teacher2Teacher Public Discussion
Date: 2012062410:17:47
Subject: math projects



I have facilitated several math projects over my 16 years of teaching
6th grade math/5th grade. 

1) Million Dollar Project: Students have $1 million virtual dollars to
spend. They must by a house (btw $400,000-500,000() and buy everything
they need to furnish that house, inside and out. Categories are set
and they are to find pictures/prices of each item and organize them by
category. All purchases are kept on a spread-sheet that they have to
write in all the calculations themselves (no computer help- item cost,
balance, etc., with a weekly check in and a guide of spending 1/3 of
$1 mill. At the end, students create a pie chart of how much was spent
in each category and their experiences completing this project. In
addition, students write checks (although almost obsolete nowadays)for
10 of the items purchased in each weekly check-in. 

2)Design a House. Students design a house on a 8 1/2 x 11 graph paper
(approx 1200 sq feet house). Every 1/4 inch equals one foot. Based on
basic architectural requirements (a hallway is 3 feet, rooms are
10x10+, doors are 3ft wide, etc) they design their house. Next,
students scale their house 50%. Emphasizes area, perimeter, ratio,
porportions. then they build walls for their scaled house (8 squares
high) and place them as folding tabs. They also figure out the cost of
carpet, paint, windows, etc. They write an description of their house
in a 3-5 paragraph essay. One of the best projects assigned. Took a
lot of time, but it was worth it.

3)Students track their eating habits for 3 days, by tracking what food
groups they ate each day for breakfast, lunch, dinner, snack, etc..
They do not check how much , but that they ate it. Although, you can
have them use their fist as a guide for one serving. You can also go
very in depth if they actually calculated the size of their meal, and
even the calories they consumed. If they ate a burritos, they would
check grains, meat, veggies, dairy. They total the number of servings
for each food group and then create a pie chart showing their
"balanced" diet. They compare it with the required amount
(myplate.org), and write a 5 paragrah analysis of their results, with
guided questions.

Post a reply to this message
Post a related public discussion message
Ask Teacher2Teacher a new question


[Privacy Policy] [Terms of Use]

_____________________________________
Math Forum Home || The Math Library || Quick Reference || Math Forum Search
_____________________________________

Teacher2Teacher - T2T ®
© 1994-2014 Drexel University. All rights reserved.
http://mathforum.org/
The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel School of Education.The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel University School of Education.