Teacher2Teacher

Q&A #6440

Teachers' Lounge Discussion: Textbook for Consumer Math

_____________________________________
T2T || FAQ || Ask T2T || Teachers' Lounge || Browse || Search || Thanks || About T2T
_____________________________________

View entire discussion
[ next >>]

From: Loyd <Loydlin@aol.com>
To: Teacher2Teacher Public Discussion
Date: 2004022512:28:11
Subject: Calculating Unit Price

	
Here is a good problem for middle school students.  Determine the cost
per ounce of the new 8oz soda now being sold in US stores.  Have the
students determine the price per oz for a 12 pack of 12 oz cans and
then have calculate the cost per oz of the new 18 pack of 8 oz cans.  

Stores are loade with the 8 0z cans.  


Post a reply to this message
Post a related public discussion message
Ask Teacher2Teacher a new question


[Privacy Policy] [Terms of Use]

_____________________________________
Math Forum Home || The Math Library || Quick Reference || Math Forum Search
_____________________________________

Teacher2Teacher - T2T ®
© 1994-2014 Drexel University. All rights reserved.
http://mathforum.org/
The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel School of Education.The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel University School of Education.