Teacher2Teacher

Q&A #6440

Teachers' Lounge Discussion: Textbook for Consumer Math

_____________________________________
T2T || FAQ || Ask T2T || Teachers' Lounge || Browse || Search || Thanks || About T2T
_____________________________________

View entire discussion
[<< prev] [ next >>]

From: Loyd <loydlin@aol.com>
To: Teacher2Teacher Public Discussion
Date: 2009012921:22:45
Subject: Re: Calculating Unit Price; correct last post


Nowadays, you often hear "Miles a gallon."  Of course, it is "Miles
per Gallon." This statement means divide miles  by gallons.  

Per means to divide.  The symbol for percent is % which is means
divide by 100.  So, if you have 75 percent, you divide by 100 and get
the decimal, .75.  This little bit of knowledge helps to find unit
cost when shopping in the grocery store.  

The percent sign is a slash which separates two zeros as follows:

0/0.  This symbol just means divide by 100.  

So, if you want cost per ounce and if you understand that per means
divide then you just put the number of ounces over the price and the
result is the unit cost.  

For example:

Suppose spaghetti costs 96 cents for 16 ounces.  Find cost per ounce. 
Just divide cost by price and you get the unit price.  

96 cents/16 ounces = 6 cents per ounce.

Try to avoid saying such things as Miles a gallon  or cost an ounce. 
Instead, substitute “per” for “a” and “an.”  

Post a reply to this message
Post a related public discussion message
Ask Teacher2Teacher a new question


[Privacy Policy] [Terms of Use]

_____________________________________
Math Forum Home || The Math Library || Quick Reference || Math Forum Search
_____________________________________

Teacher2Teacher - T2T ®
© 1994-2014 Drexel University. All rights reserved.
http://mathforum.org/
The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel School of Education.The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel University School of Education.