Drexel dragonThe Math ForumDonate to the Math Forum



Search All of the Math Forum:

Views expressed in these public forums are not endorsed by Drexel University or The Math Forum.


Math Forum » Discussions » Online Projects » pow-teach

Topic: ElemPoW: Peanut Butter and Jelly - to be posted April 23, 2001
Replies: 0  

Advanced Search

Back to Topic List Back to Topic List  
Lisa Lavelle

Posts: 48
Registered: 12/3/04
ElemPoW: Peanut Butter and Jelly - to be posted April 23, 2001
Posted: Apr 21, 2001 6:08 PM
  Click to see the message monospaced in plain text Plain Text   Click to reply to this topic Reply

This problem has several nice extensions that I thought I would share
with you:

1) Are the measurements included in the problem reasonable amounts to
use?

2) How many of each ingredient (loaves of bread, jars of peanut
butter, jars of jelly) are needed to make the total number of
sandwiches?

3) How much would these ingredients cost at your local grocery store?

4) Would the cost be different if you lived somewhere else?

...And I'm sure you'll come up with more that I invite you to share
with the rest of us.

I hope you enjoy using this problem with your students, and that it
doesn't make you (or them) too hungry :-)

Happy problem solving!

-Lisa





Point your RSS reader here for a feed of the latest messages in this topic.

[Privacy Policy] [Terms of Use]

© Drexel University 1994-2014. All Rights Reserved.
The Math Forum is a research and educational enterprise of the Drexel University School of Education.